Punk zine..!
              Pořádáme:             

23. 04. 2022
Plzeň (Družba)
NONSANTO (pol), ZATRATA (pol), LILIxELBE


FB event

                Pozvánky:              

ETERNAL NOISE MISERY vol. III

                  Akce:                   

                 TOP 3:               

SPAZZ - Crush Kill destroy MC
STRAGE DI STATO / DEATH CULTURE DEPRIVATION - split MC
D.F.C. - O Massacre Da Guitarra Eletrica MC

27 Lecie rozbratu 10-11.9.2021

Report z výročního koncertu 27 let polského squatu Rozbrat, zahráli kapely Zatrata, Orphanage Named Earth, Wlochaty, The Stubs, Sorrow, Her Side, Castet, Eye For An Eye a Krav Boca…
 
Autor: Líný čuně
 
27 Lecie rozbratu 10 - 11. 9. 2021

Rozbrat byl místem, kam jsem se chtěla podívat už notnou řádku let. Pořád to ale nějak nevycházelo. A i když covid toho moc dobrého nepřinesl, nebýt jeho asi bych se tam v blízké době nepodívala. Vše začalo už před dvěma lety, kdy mi byl v rámci univerzity, kde pracuju, schválen výjezd na zaměstnanecký Erasmus. Stáž jsem měla domluvenou na Maltě, koupila s předstihem letenky a těšila se. Nicméně to z jasných důvodů neklaplo – zrušen byl můj let i stáž a platnost výjezdu a grantu prodloužena o rok. Vzhledem k těmto zkušenostem a stále ještě nejasné situaci jsem při plánování nové destinace upřednostňovala zemi, do které se nemusí letět, tedy ideálně některou z těch sousedních. Když se na začátku srpna objevila možnost přihlásit se na oficiální International Staff Week v Gdaňsku, neváhala jsem, vyplnila přihlášku a ta mi byla obratem schválena.

V zápětí jsem začala hledat možnost nějakého kulturního využití, v době mého pobytu byl sice v Gdaňsku 11. září fest Punkrock in Oliwa, ale ten mě svým lineupem, až tak nelákal. No a pak mě to najednou trklo – Rozbrat kurwa! Našla jsem si program a tam byla k mému milému překvapení zrovna tahle výroční akce, kterou navíc uzavírali mojí velcí oblíbenci Krav Boca! Nebylo co řešit, hned bookuju bus a hostel v Poznani a už se jen těším.

Pátek 10.9.2021
Do Poznaně přijíždím autobusem s hodinovým zpožděním, sprintuju hodit kufr na hostel, a mažu fofrem do ulice Kazimierza Pulaskiego, kde Rozbrat sídlí. Když se blížím k bráně, tak akorát zaznívají úvodní tóny setu Zatrata. Platím vstup na oba dny a ptám se, jestli je možné v prostorách squatu fotit. Následuje poměrně živá diskuze v polštině, kdy je mi ještě před vyřčením verdiktu jasné, že ne. Důvodem je zřejmě i to, že je dnes na akci přítomno i hodně benefičních stánku na různé ABC a jiné organizace.

Pro těch pár lidí co zatím stihli dorazit, zahajují večer Zatrata. Přestože jsou jako kapela docela známí i u nás, kde často hrají a mají venku i splitko s How Long, mně jejich death metal moc nebaví a byla bych si raději poslechla ty How Long. Menší potlesk, ale žádného velkého ocenění se nedočkají ani od ostatních. Kromě jednoho pařícího skinheada - ten poguje skoro celý jejich set.

Jiná káva už jsou Orphanage Named Earth a jejich emocrust, prokládaný občasnýma anarchopunk pasážema, zvláštní mix, který ale funguje na mě i na publikum. Anarchopunk má prostě v Polsku o dost větší tradici než u nás, což není žádná novinka a je to znát i dnes na oblečení návštěvníků, motivů Crass tu vidím nepočítaně, ale i jejich míň známých souputníků. A co je největší div – i na mladých lidech! Jo, další úkaz oproti koncertům v ČR, jsou tu lidi všech věkových kategorií, nejen (více či méně) po třicítce nebo krátce před ní. Díky tomu, že je večer žánrově pestřejší se navíc dohromady baví skinheads, číraři i crusties a metalisti. Lidi se začínají rozhýbávat, skinhead bere zpěvákovi mikrofon a agituje, aby pogovali a docela se mu to daří. Na poslední asi 3 písničky se ke kapele přidává Gosia, bubenice z lokálního stench crustu Sorrow, kteří otevírají zítřejší den. Teď si ale stoupá za mikrofon a vzhledem k tomu, že umí doopravdy zpívat, je to zase zajímavá změna.

ONE dávají ještě přídavek a pak se jdu provětrat ven, procházím areál squatu, kupuju nějaké desky a benefiční merch, přece jen proč z evropské dotace nepodpořit něco smysluplného že. Areál je docela rozsáhlý, kromě prostorného koncertního sálu i menší místnost s pivním barem – alko/nealko lahváče – nic víc. Nealko a kořalky nabízí venkovní stánek, u kterého je i docela rozsáhlé posezení z palet. Hned vedle dělají přímo v peci skvělou vegan pizzu. Místní kuchyně nabízí zase wok nebo hotdog. Dál tu najdeš ještě zahradu, anarchistickou knihovnu, místo na kempování, koryto s vodu, toiky, prostor s merchem. Podpořit ABC můžeš nejen koupí merche, ale i využitím benefiční střelnice – prak, pistole na diabolky, kde si můžeš trefit svého politika/nácka/fízla. Případně si za jeden zlotý zahrát starou videohru.

Vevnitř začínají Wlochaty, zdejší punková legenda, na kterou evidentně dorazilo dost lidí, sál je víceméně plný. Z dálky dávám pár písniček, oproti legendám českého knedlopunku, kteří nemají důstojnost a hrají dodnes, to má energii a úroveň. Na mě ale hrají dost dlouho a tak nezůstávám do konce a chvíli před půl nocí se odebírám na hostel. Poslední kapelu - punk r´n´r The Stubs tudíž už nevidím a těžkou hlavu z toho nemám.

Sobota 11.9.
Ráno vyspávám, pak si jdu oběhnout místní jezero Maltanskie, znovu vyspávám a kolem 17. hod jdu za roh na brzkou večeři do restaurace Planta Vegana, za necelou hodinku zavírají a není pivo, není cider, menu sestává jen ze 2 jídel – lasagne/seitan holandský řízek s kaší. Dávám teda vodu a řízek a za chvíli se ocitám v nebi tyjo. Tuhle restauraci dopočuju všema deseti! Do začátku akce mám ještě asi hodinku, takže si jen zběžně procházím centrum, dělám pár fotek a pak už zas na Rozbrat!

Oproti včerejšku je tu už dost lidí. Kupuju lahváče a jdu okouknout Sorrow, kteří zahajují. Stench crust miluju, takže jsem na ně byla zvědavá, ale dojem je spíš rozpačitý. Takový, nemastný neslaný, ani zvuk nebyl zrovna ideání. Škoda.

Po nich místní riot grrrls Her Side, které nahradily původně plánované Zawody. Jasná inspirace v Hole, L7 a podobných spolcích. Pohodovka, i když ty pomalejší skladby, kterých byla frbulžel většina, spíš už pak nudily.

Jako třetí v pořadí to rozbalují Castet. Zřejmě další místní legenda. Jednoduchý hardcore/punk s oi odérem. Co mě udivilo, bylo množství motivů merche, měli jich víc jak deset!!! Však taky na rozdíl od ostatních kapel zabrali dva stoly místo jednoho… Jdu je do plnýho sálu očíhnout a docela dobrý. Prvních pár písniček je spíš punkovějšího rázu, ale pak už přidávají na plynu. I když hrají na můj vkus docela dlouho, jsou alespoň soudní ohledně délky písniček, které sotva přesahují minutu. Tak alespoň tak. Jdu se na chvíli vydýchat ven, obcházím areálem a najednou potkávám dost nečekaně známého z Čech, který v Polsku už nějakou dobu žije, jen jsem nevěděla, že v Poznani. Chvíli na sebe oněmělí s úžasem koukáme a pak teda kecáme.

Po nich další legendy Eye For An Eye, které vidím dnes překvapivě poprvé, nějak se mi celá ta léta vyhýbali. Na deskách mě totiž až tak nebaví, mají až moc takových těch break down mosh pasáží nebo jak se tomu říká. Na živo je to ale úplně jiný šálek maté. Přímočarý, úderný hardcore od začátku do konce. Bavilo to všechny, přídavky atd.

No a po nich už si konečně štelují fidlátka Krav Boca, jedna z mých nejvíc nejoblíbenějších kapel, která není výjimečná jen svým mixem punk/hardcore/rapu, ale i nekompromisním protisystémovým postojem. Vzhledem k tomu, že mají na deskách na většině písniček nějaký feat a je jasný, že kdyby s sebou měli vozit všechny, kteří se na nahrávkách podíleli, tak by jim nestačil asi ani autobus. Jsem zvědavá, jak se s tím poperou na živo. Před jejich vystoupením ještě lidi z kolektivu squatu krátce mluví o situaci prostoru, která je v současné době předmětem právních sporů a je stále velmi nejistá. Dle nedávného rozsudku, který není zatím pravomocný to pro Rozbrat nevypadá vůbec dobře. Všichni jsou však připraveni bojovat za každou cenu, takže velký potlesk a skandování: „Rozbrat zostaje!“ A pak už to KB odpalují, první song trochu rozpačitý, ale pak už je to výbuch energie, hrají hlavně songy z posledních 2 LP – Fumigene, Brasero,Tercian, Kravmikaz, Camtar, ale i starší např. Chourave, kterou vtipně uvádějí slovy: „We are stealing in supermarkets, we don´t pay for anything. We are stealing all. Fuck supermarkets!“ Paří většina toho velkýho sálu - včetně mně, skáču a řvu s kapelou a co na tom, že francouzsky vůbec neumím. Atmosféru vystoupení doplňuje jejich performer, který v jednu chvíli polyká oheň, v další řeže bruskou do kusů brnění, co má na sobě atd. Vzduchem lítají lidi z publika, z kapely, poguje se se světlicí, skanduje „Rozbrat zostaje!“ Samo sebou přídavek a ve dvě ráno to všechno končí. Jdu se ven vzpamatovat a usušit, protože vypadám, jak kdybych právě vylezla ze sprchy. Vracím se do hostelu a jsem pořád tak mimo, že se nemůžu nějak domotat do správné ulice. Nakonec se přece jen daří, tak zdárně ulehám a v hlavě mi pořád běží zážitky z toho jedinečnýho večera. Kurwa fuck supermarkets and developers – ROZBRAT ZOSTAJE!
18.10.21 22:16
trojka
           Novinky v distru:          

RABIES / GARAPAL - split LP
NOISE MASTER #37 zine
SYSTEMIC DAMAGE / CONCUSSA – split
MATRAK ATTAKK – What The Fuck Is Under The Spotlight? LP
SVAVELDIOXID – Första Dagen Efter Sista Bomben LP
TERLARANG – Forbidden LP
SCUMGUTS – s/t LP
FISSURE / SHACKLES – split 10"
ORBAN / CARL GUT – split EP
WARCOLLAPSE – Bound To Die EP
VA – Hladový Pes Žere Svého Pána EP
BRÜNNER TODESMARSCH – 2012-20:20 MC

**************************************
Kompletní seznam věcí v distru ZDE!
**************************************
OBRAZ - Obránci zvířat
 
PHR

PHOBIA RECORDSMAGICK DISK MUSICK (online store & record label)

VINYL DISK MUSICK (e-zine about Czech vinyl records)
TOPlist
DIY HC-PUNK MAGAZINE!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one