Punk zine..!
              Pořádáme:             

23. 04. 2022
Plzeň (Družba)
NONSANTO (pol), ZATRATA (pol), LILIxELBE


FB event

                Pozvánky:              

ETERNAL NOISE MISERY vol. III

                  Akce:                   

                 TOP 3:               

SPAZZ - Crush Kill destroy MC
STRAGE DI STATO / DEATH CULTURE DEPRIVATION - split MC
D.F.C. - O Massacre Da Guitarra Eletrica MC

Burnt Cross

Rozhovor s anglickou anarcho-punkovou kapelou Burnt Cross, převzat z fanzinu Bald Cactus #27, na otázky odpovídal Rob...Autor: Trojka
01. Co vyjadřuje váš název Burnt Cross (někdo by to mohl spojovat s KKK)?

Když jsme vymýšleli název, Paul se toho trochu obával, ale mělo to být nati-náboženské sdělení a pouze jedna osoba ví co to přesně znamená, fašistické kapely brzo pochopily, že jsme proti jakékoli formě fašismu, nikdy jsme s názvem neměli problém, nevadí mi, když se mi někdo zeptá co to spojení znamená, většinou jsou zvědaví na naše texty, jsou namířené proti fašismu, někteří fašisti jsou po jejich přečtení zklamáni, protože si mysleli, že jsme na jejich straně. Chtěli jsme také nějaké jméno, které není obvyklé pro punkové kapely, náš název by mohl být často spojován s metalem.

02. Jak vás napadlo dělat muziku pouze ve dvou? Máto nějaké výhody, ale slyšel jsem, že už vás někdo přesvědčil, aby jste nabrali další členy a mohli koncertovat. Máte radost nebo jste spíš nervózní z nových členů, nechystáte se přejmenovat na “MARRIOT“ podobně jako Ramones?

Nejdříve jsme začali dělat nějaké covery od našich oblíbených kapel jako The Apostels nebo Crass a pro sebe jsme si je nahrávali, které jsme pak půjčili našim kámošům, poté jsme šli na jeden víkend do studia a za levně nahráli osm songů, zvuk bicích se nám opravdu líbil a uvědomili jsme si, že by to takhle mohlo fungovat a zanedlouho jsme vydali demo CD “Reality of Sacrifice”, kterého jsme udělali pouze 150 kopií a rozdávali ho zdarma, některé songy se objevili i na našem prvním CD “Carcass of Humanity”, které bylo velmi dobře přijato, takže jsem se rozhodli v tom pokračovat. Miluji domácí nahrávání, je to jednoduché a můžu si dělat co chci a nemusím se koukat na ostatní, ale Paul chtěl udělat nějaké koncerty a tak první zkouška byla ve složení čtyř bratrů Marriott a jeden náš kamarád, nejstarší bratr hrál druhou kytaru a další bratr hrál na bicí, ale nevydrželo to dlouho, protože žije v Londýně a má spoustu práce se svojí kapelou, takže jsme oslovili někoho kdo, už s námi v minulosti zkoušet chtěl. Náš první koncert byl úžasný, hráli jsme se Surrender a Larm v zaplněné hale, těch nejlepších lidí, kteří přesně představovali to co je pro mě punk, žádné předsudky/ega. Nejsem si jistý jak to bude s koncerty pokračovat, nemáme moc času a já osobně mám radši nahrávání nových věcí, je to škoda, protože nám bylo nabídnutu mnoho koncertů.

03. Obrázek hladového dítěte a supa, který ho sleduje na vašem obalu “Carcass of humanity“ je dosti krutý. Chcete k tomu něco říct, někdo může říct, že je to klišé, které už tu bylo tisíckrát akorát trochu předělané?

Jo souhlasím, že spoustu textů a věcí už tu bylo před tím, ale já zpívám o osobních problémech a vztazích atd. - všechno už bylo před tím učiněno! Zpívat o okultních věcech - všechno už bylo před tím učiněno! Myslím, že by bylo jednoduší psát o jiných tématech, ale Burnt Cross vzniknul jako politická kapela, protože nás štve současný stav ve světě, nikdy nás nechci vidět jak budeme dělat písničky o lásce atd, to do téhle muziky prostě nezapadá, zkuste si představit jak black metalová kapela zpívá o tom jak řídí vlak… Myslím, že náš styl muziky je trochu odlišný, nechceme jen kopírovat anarcho punkové kapely, které máme rádi, pro nás je důležité psát texty tak, aby jim lidé rozuměli a slyšeli slovo za slovem, spoustu lidí naše texty zajímají, právě, protože jim je rozumět přestože o podobných tématech zpívá 95 procent kapel, ale není jim rozumět kvůli stylu, který hrají, ke vší úctě crustu a d-beatu, ale já chci slyšet texty, víc než cokoli jiného. Myslím, že každé nově příchozí do scény to může inspirovat jako mě, když mi bylo šestnáct poslouchal jsem kapely jako Active minds, Conflict atd, vedlo mě to k tomu abych začal s kapelou, založil distro, stal se aktivistou atd, doufám, že to děláme stejně.

04. Co byste řekli k songu “Jacking up jesus (Toffetronic mix)“, je to hudební žánr, kterým byste se chtěli ubírat nebo je to šance jak dostat anarchistické myšlenky k odlišným posluchačům?

Kamarád mého bratra dělá elektronickou hudbu a tak se nás jednou zeptal jestli nechceme udělat nějaký remix, dali jsme mu k dispozici vokál z dema a já udělal kytaru, líbilo se nám to, takže jsme to dali i na CD. Nemáme problém s tím, když by nás někdo oslovil na další remix, určitě nebudeme proti, myslím, že je to dobrý nápad jak tyto myšlenky dostat k jiným posluchačům, nejsem velký milovník tance, takže budeme dál pokračovat v punku.

05. Když se zeptám 100 punkáčů, dostanu 100 různých odpovědí, co pro vás punk znamená v dnešních dnech? Mohli byste to vysvětli někomu kdo o tom nemá ani páru?

Kurva, vždyť to víš, haha. Já nejsem v žádné scéně a punková muzika tvoří tak 25 procent z toho co poslouchám, je zde mnoho odnoží punku jako thrash/crust/d-beat, ale o ty se nezajímám, mám rád punk, který má co říct, pro mě to je aktivismus, non-profit, myšlenky DIY, potkávání nových lidí, takže to je jeden pohled, pro toho kdo o punku nemá ani ponětí.

06. Máte jeden song proti náboženství, jak se na něj dívají lidé, kteří jsou mimo scénu, punkové kapely rádi zpívají proti křesťanství, ale když vezmeme jiné náboženství jako islám, o tom se nemluví. Proč myslíš, že to tak je? Může to být strach z nařknutí z rasismu/islámofóbie? Nebo je to možná tím, že ve scéně je víc bělochů a snažíme se jim porozumět?

Nemáme problém zpívat proti islámu, ve skutečnosti je to náboženství stejně tak jako křesťanství, akorát pochází z jiné kultury, zpíváme anti-křesťanské písničky, které zahrnují i Islám (pokud obchodují pomocí boha kvůli bombám, prohlašují, že bůh chce aby zabíjeli, kdo je potom ďábel?) kurva, nesnáším náboženské fanatiky, bez ohledu na víru a všechny věci kolem, lidé následují vše co jim náboženství přikazuje, ale cítím, že to je stejné klamání jako ten kdo říká, že růžová velryba plave kolem vesmíru se všemi tajemstvími života (Richard Dawkins), používá stejné argumenty. Pro rychlejší odpověď, říkám ano, chci zpívat ani-islámské songy, nechci napadat lidi, ale ty kteří je zneužívají a hájí se zneužíváním, homofobií atd.

07. Nick Griffin ze sebe udělal blbce v pořadu Question time na BBC, ale přesto se pravděpodobně k BNP (krajně pravicová strana v Británii, pozn. překladu) přidalo více nových členů. Jak se stavíš k tomuhle; Každému by mělo být dovoleno na grilovačkách, zábavách mluvit o otázkách školství, ekonomiky, diváci neměli vůbec ponětí o čem mluví? Myslíš, že je to kvůli dobré publicitě nebo je to spíš dobrá reklama, BBC zaujala neutrální postoj?

To je těžká otázka, souhlasím s tím, že jakmile dáte náckům prostor, kteří se stále schovávají za “svobodu projevu“, snaží se dostat k moci, kde pak není žádná svoboda, ale na druhou stranu souhlasím s Woody Allenem, který jednou řekl něco v tomhle smyslu “budu hájit práva nácků při pochodu ulicemi, ale i bránit naše právo postavit se jim s baseballovou pálkou v ruce“, takže to není tak jednoduché. Chci říct, že vypadal jako kretén, ale i přesto získal nějakou podporu. Nemám rád UAF (Unite Against Fascism), kteří by měli konfrontovat BNP, ale místo toho jen chodí s levičáckými slogany. Měli by jsme se organizovat ve vlastní komunity a vyhradit se proti jakékoli formě fašismu, například tady, kde bydlím (Brighton), BNP uspořádala soukromé setkání, které mělo za cíl zkusit rozjet Brighton BNP pobočku, místem setkání byla hospoda, která měla být utajena před antifašisty, asi 200 členů UAF tam chodilo s jejich tradičními transparenty a bylo možno vidět jak se jim špína z BNP vysmívá ze zahrady, ale pak přišlo asi 30 antifáků a během deseti minut byli BNP vykopnuti z hospody a za účasti policie byli eskortováni do taxíků, se staženým ocasem se odporoučeli a od té doby jsem o této skupině neslyšel a myslím, že si budou hodně rozmýšlet jestli mají obtěžovat lidi v Brightonu.

08. Byl jsi u voleb, aby si mohl volit proti BNP?

Paul volil Zelený jako protest proti BNP, ale já se nemohl přimět k tomu, abych se zapojil do celé té šaškárny.

09. Skutečně jsme řízeni “Governed by fools“ a přiznejme si, že příští volby nic nezmění, anarchistická nebo socialistická společnost je daleko a pravděpodobně jí nikdy neuvidíme v praxi. Chtěli byste, aby u vlády zůstali Labour (levicová strana v UK, pozn. překladu) nebo Tories (konservativci v UK, pozn. překladu)? Jak se k tomu stavíte chcete se nějak aktivně zapojit nebo raději zůstanete mimo dění?

Nesnáším obojí, stejně jako každou jinou stranu, Labour nejsou ve skutečnosti moc odlišní od Tories, Labour se postarali o chudobu, výprodej globalizace a vzali nás do ilegální války, potlačují naše občanská práva momentálně je nesnáším víc než Tories. Pokud vyhrají Tories doufám, že se vrátí časy z let 70., 80. a ranných 90., kdy lidé vyšli do ulic a bojovali proti všem, kteří byli omámení konzumní společností, ale pokud lidé zůstanou pouze u protestů a nepřestanou každý víkend nakupovat, je to stejně k hovnu, sním o tom, že se tato společnost jednou zhroutí a vrátí lidi zpátky na zem a poznají, že věci jako základní zdravotní pomoc, veřejná doprava, přátelé a rodina, volný čas atd jsou mnohem víc a pryč budou kecy, že v peněžním systému se za tyto věci musí platit penězi, které vyděláváte několika hodinovou prací.

10. Paul píše skoro všechny texty. Je správné domnívat se, že je víc vznětlivý než ty nebo to jen umí lépe vyjádřit?

Paul napsal většinu textů na prvním CD, ale poté to bylo tak 50/50, protože byl více zaneprázdněný s výchovou dětí, myslím, že ve skutečnosti jsem víc času zapojený do aktivismu, žiji v Brightonu, kde se toho hodně děje, oproti East Grinstead, kde Paul žije, je to docela nudné město, má čtyři děti a já žádné, to mi dává hodně času na práci na nových textech.

11. Co jsi naposledy poslouchal, viděl, čet a řek?

Naposledy jsem poslouchal Cowen (satanistická rocková kapela 70. let, album “Witchcraft destroys minds“, jedno z mých oblíbených), na televizi se dívám výjimečně, takže jsem radši sledoval mého psa jak si hraje jako šílenec, naposledy jsem čet “The nightmare continues“ v americkém punkovém zinu a naposled jsem řek “ get off my fucking socks”.

12. Nějaký komentář na závěr, vaše plány atd. Cokoli si chtěl říct, ale nezeptal jsem se?

Díky za rozhovor, chystáme v pořadí šesté EP a naše poslední CD, kterým bylo split s A.U.K. vyšlo před pár měsíci, takže pokud máte zájem o naše nahrávky za příznivou cenu využijte níže zmíněný kontakt, pokud chcete poslechnout co jsme zač využijte myspace nebo do googlu zadejte Burnt Cross, máme nějaká videa na youtube, cheers, Rob.

robmarriott72@yahoo.co.uk
www.myspace,com/burntcross
07.05.10 10:22
trojka
           Novinky v distru:          

RABIES / GARAPAL - split LP
NOISE MASTER #37 zine
SYSTEMIC DAMAGE / CONCUSSA – split
MATRAK ATTAKK – What The Fuck Is Under The Spotlight? LP
SVAVELDIOXID – Första Dagen Efter Sista Bomben LP
TERLARANG – Forbidden LP
SCUMGUTS – s/t LP
FISSURE / SHACKLES – split 10"
ORBAN / CARL GUT – split EP
WARCOLLAPSE – Bound To Die EP
VA – Hladový Pes Žere Svého Pána EP
BRÜNNER TODESMARSCH – 2012-20:20 MC

**************************************
Kompletní seznam věcí v distru ZDE!
**************************************
OBRAZ - Obránci zvířat
 
PHR

PHOBIA RECORDSMAGICK DISK MUSICK (online store & record label)

VINYL DISK MUSICK (e-zine about Czech vinyl records)
TOPlist
DIY HC-PUNK MAGAZINE!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one