Punk zine..!
              Pořádáme:             

23. 04. 2022
Plzeň (Družba)
NONSANTO (pol), ZATRATA (pol), LILIxELBE


FB event

                Pozvánky:              

ETERNAL NOISE MISERY vol. III

                  Akce:                   

                 TOP 3:               

SPAZZ - Crush Kill destroy MC
STRAGE DI STATO / DEATH CULTURE DEPRIVATION - split MC
D.F.C. - O Massacre Da Guitarra Eletrica MC

Audio Kollaps

Rozhovor s Německou kapelou Audio Kollaps, která vyrostla na ruinách Recharge a hraje od roku 1998. V jejich muzice můžete slyšet vliv punku, grindu, d-beatu, prostě hrubá extrémní muzika s německým řevem. Rozhovor je opět převzat z prvního čísla raw-punk zinu Ashen.

Autor: Trojka

Audio Kollaps jsou z německého Hanoveru a dělají muziku, která vás určitě dostane. Kapela vznikla v roce 1998 z bývalých členů Recharge ve spojení se zpěvákem Kaiem, tyhle kluci se dali dohromady aby vytvořili mix různých stylů v punkové scéně, výsledkem je vynikající mix Grindu, Death a D-beat hardcore-punku. Silný a působivý zvuk doplňuje brutální vokál s texty v němčině, energické přechody a kruté rify, kapela vydala dvě splitka a dvě LP/CD, což bylo pro mě jedno z nejlepších odhalení v roce 2000, cítíte jak se váš ušní bubínek klepe a vy máte svůj vlastní “Audio Kollaps“!!!

Tenhle rozhovor byl vytvořen v dubnu roku 2008 a odpovídali na něj Björn, Jens a Kai. Neváhejte a začtěte se do řádků!

V tomhle roce má kapela výročí deseti let ve stejné sestavě. V čem spočívá tajemství, že jste spolu vydrželi, tak dlouho? Existuje hodně lásky mezi členy kapely?

Jens: Není to láska, ale respekt. Samozřejmě jsme dobří přátelé, ale také máme svoje odlišnosti.

Kai: Nemyslím si, že je mezi námi láska, každý má jinou povahu, nemám žádnou odpověď na to, proč jsme spolu vydrželi, tak dlouho. Pokaždé když jedeme na tour, tak je to skvělý, ale někdy jsem překvapený, že jsme spolu vydrželi, tak dlouho, občas máme problémy i přímo na pódiu, ale to je život!

Björn: Možná je to tím, že naše odlišné povahy se navzájem doplňují.

Po hudební stránce jste zcela změnili svůj styl oproti Recharge. Jaká byla reakce veřejnosti/kritiky na váš, tak odlišný zvuk než, který dělají klasické punkové kapely? Byla kapela hned od začátku dobře přijata veřejností nebo si lidé mysleli, že je to dost divné? Přiznávám, že když jsem poprvé poslouchal váš split s Wolfbrigade, říkal jsem si: “Kurva, to není možný, to nemůžou být ty samý lidi“!

Kai: Na začátku za námi chodilo hodně lidí a říkali, že jsme deathmetalisti a někteří zas říkali, že chtějí slyšet nějaké staré klasiky od Recharge, ale nikdy jsme tyhle songy nehráli a šli si svou vlastní cestou. Hráli jsme na koncertech, kde byli pouze metalisti a koukali se na nás jestli nejsme nějaký šílenci, pak jsme zase hráli koncerty, kde byli jenom punkáči, bylo to šílený. Byl to totální mix.

Björn: Našim cílem po skončení Recharge bylo tvořit tvrdší muziku, ale se stejnou nasraností a stručnými texty, který jdou rovnou k věci.

Jaké je to být punkáčem v aktuální německé společnosti? Proběhli nějaké změny za ty roky, jste nějakým způsobem zapojeni do scény, pro novou vlnu punkáčů? Jak je dnes vnímána punková scéna společností v Německu?

Kai: Punk, hrozba pro společnost? V Německu žije mnoho punkáčů, ale scéna je rozdělená, ale myslím si, že tenhle  problém je všude. Je zde hodně antifašistů, lidí prosti G8 nebo proti hranicím… ve velké punkové scéně, kde je jenom muzika a oblečení, není způsobu jak držet pospolu. Nevypadám jako punkáč, ale punk pro mě znamená boj proti společnosti a proti fašistickým postojům.

Björn: Já jsem punkáčem přes 25 let a nepřestanu punk milovat. Samozřejmě, že se scéna změnila během těch let, protože společnost se obecně taky změnila. Je mi víc než 40 let, preferuji klidnější víkendy s dobrými přáteli v hospodě než jít ven a začít dělat riot, jako jsme to dělali dřív.

Někteří členové kapely jsou zapojeni do punkové scény víc jak 20let. Kde berete energii a nadšení pokračovat v tvoření hluku? Do jakého věku chcete provozovat aktivní činnost?

Björn: Je to na každém, jak se rozhodne, nikomu nedávám za vinu, že přestal chodit na koncerty, je to pocit v jeho srdci k punkové myšlence. Pokud jde o mne, pořád se těším z punku, speciálně snaha sjednotit punkáče a skiny, protože v posledních letech se změnilo hodně věcí k dobrému. Naštěstí můžu nosit tohle oblečení i v mojí práci, mám přítelkyni, která má také stále ráda punk, děti zatím ještě nemáme, takže chodíme každý víkend na párty, tenhle život mě stále baví, chodit na festivaly, opít se, dělám to mnohem radši něž nějaké rodinné povinnosti. Život je příliš krátký, užívejte si párty!

Říkal si, že máte nihilistické texty. Jaký je pravý význam, jak souvisí nihilismus se způsobem myšlení a filozofií kapely (pokud se jedná o tenhle způsob)??

Björn: Naše texty jsou nihilistické protože chceme, aby lidi přemýšleli nad různými sociálními problémy a vytvořili si na to vlastní názor. Nechceme kázat, ať se lidi rozhodnou sami.

Co v poslední době posloucháte za hudbu? Kapely, druhy atd…? Je pro vás důležité poslouchání jiných stylů, ovlivňuje vás to nějak při tvoření nových věcí?

Jens: Poslouchám mnoho druhů extrémní muziky a samozřejmě mě to ovlivňuje při skládání nových věcí.

Björn: Poslouchám všechny druhy punkové muziky a vždycky jsem poslouchal. Ve skutečnosti lze získat inspiraci i od kapel, které punk nehrají.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější kapely a nahrávky, v současnosti a v minulosti?

Jens: Trvalo by dlouho než bych všechny vyjmenoval, ale poslední měsíc často poslouchám nové album Behemoth (The Apostasy) a taky sranda kapelu s názvem Brodequin.

Björn: Moje oblíbené kapely jsou z počátku punku a Oi v UK, protože to bylo v době kdy jsem s punkem začínal. Kapely jako Partisans, Last resort, Business, Cock Sparrer, Cockney rejects…

Který ze současných německých kapel a nahrávek byste doporučili našim čtenářům?

Kai: Pro mě jsou to z nových kapel v Německu Dean Dirg, Bombenalarm, Guerilla, The Now Denial… Myslím, že se trochu liší od těch ostatních a je zde taky kurva hodně nových kapel, které jsem ani neslyšel.

Björn: Pro lidi, kteří mají rádi streetpunk bych doporučil Guts´n´Glory a Lion Shield z Hanoveru.

Jaké zvuky se vám líbí a které nejčastěji hrajete a proč?

Jens: Ty dobré, protože jsou dobré.

Brazílie a Německo je dobře známo pro voje jídlo a pivo, hlavně protože se zde pořádá Oktoberfest. Jaká je vaše nejoblíbenější jídlo a pití? Jaké jsou nejlepší německé piva?

Jens: Nejraději mám klasické německé jídlo jako párky, řízek, Frikadlle (masové kuličky), brambory, zelí, grünkohl a tak podobně. Ale také mám rád barbecue a fast food a také exotické jídla jako asijskou kuchyni, arabskou/severo-africkou  kuchyni, jiho-americkou/mexickou kuchyni a taky jiho-evropskou kuchni. Nejlepší pivo je Beck´s vařené v Brémách (nikdy nepijte Beck´s uvařené v Philadelphii, je to hrozná sračka), v Německu je mnoho dobrých piv , která rád piju, ale nemůžu si vzpomenout na všechna jména.

Kai: Oktobrfest je pěkná sračka, každý ho zná, ale je to shit. Pivo je tam na hovno a pro mě jako punkáče tam nevidím žádnou zábavu, je to festival pro bastardy.

Björn: Z piv mam nejradši Hasselröder a Lindener.

Jak vypadá každodenní život členů kapely? Jak vyděláváte peníze? Je těžké žít v Německu?

Jens: Jsem student, takže nemám moc peněz, protože práce je málo a od příchodu zasranýho eura jsou časy daleko tvrdší. Chceme, aby se naše staré dobré německé marky vrátili zpět. Potraviny a benzín se staly mnohem dražší.

Kai: Jsem student, pracuji převážně na černo, nízko rozpočtový život.

Björn: Mám dvě zaměstnání v počítačovém oboru, tvořím webové stránky a dělám administrativní systémy. Přesto, že šli ceny nahoru, životní situace je zde stále dobrá než v jiným zemím.

Hannover se v punkovém světě stal známý díky festivalu “Chaos day“, ale po nepokojích v roce 95 se tahle akce stala dosti limitovaná policejním dohledem. Existuje v současné době nějaká podobná akce, která sjednocuje punkáče se stejným myšlením? Chaos day se změnil, jak zachází policie s místními a cizími punkáči?

Kai: Dny chaosu byli v historii opravdu podařené. Nyní zde není žádná podobná akce, v Německu jsou těžké policejní represe a na větší akce jsou většinou dobře připraveni. Minulý rok zde bylo zasedání G8 k smíchu a uskutečnilo se pár dobrých přímých akcí

Björn: Přestože je zde mnoho malých zájmových skupin, objevuje s v punkové scéně stále ještě dost festivalů a akcí s nejrůznějšími hudebními žánry, které lidi spojují. Dříve to bylo všechno více spontánní a bez velkých politických  manévrů. Chaos den nebyl nikdy určen k politickým akcím, ale spíše možnost setkat s punkáči a skiny z celého světa a udělat velkou party. Bohužel policajti zničili všechno a zdá se, že mnoho lidí raději tráví svůj volný čas na internetových fórech, mluví o měnícím se světě, místo toho aby si užívali punkový život, takový jaký je.


Máte video klip k songu “5 Vor 12“, který je dost v pohodě. Myslím, že punkové kapely by měli více pracovat s DVD produkcí, dělat dobré videa ze zkoušek, koncertů atd. Co si o tom myslíte? Nahrávání videa pro “5 Vor 12“ mohla být dobrá zkušenost? Budete dělat ještě nějaká videa k nějakým jiným válům?

Jens: Právě teď mě nic nenapadá.

Björn: V dnešní době má každá kapela možnost získat nějaký materiál k vytvoření filmu a následné zveřejnění na internetu. Výsledkem je většinou nudné video, protože málo lidí si s tím dá opravdu záležet, aby vzniklo opravdu kvalitní video. Naše video je vytvořeno polo-profesionálně za pomoci malého filmového štábu, naši kámoši strávili spousta času jeho střiháním. S výsledkem jsme spokojeni, ale samozřejmě nemusí se pokaždé naskytnout taková nabídka.

Máte už nahrané skladby pro slibované další album? Jaký je aktuální stav nahrávky? Stihnete novou nahrávku vydat do konce roku 2008? Co můžeme očekávat od nového alba? Bude to ten stejný brutální náser, který jsem se naučil milovat?

Jens: Bude to ještě brutálnější ve srovnání s těmi předešlými.

Björn: Nová nahrávka bude venku do konce roku 2008, bude to regulérní album a split na sedmipalci, v tenhle okamžik nemůžu říci víc, protože jsem stále zaneprázdněn realizací a koordinací.

Víte něco o Brazílii? Caipirinha, samba, karneval, capoeira a podobný sračky? Chtěly byste se sem podívat, navléknout plavky, popíjet vychlazené pivo a tancovat polku na pláži při 40 stupních?

Jens: Samozřejmě, že vím něco o Brazílii: ty vaši bastardi nám nakopali prdel ve finále mistrovství světa ve fotbale v roce 2002. Děkuji mockrát za tenhle nezapomenutelný zkurvený den, ha, ha, ha, ha. Jsme stále naštvaní. Ale faktem je, že náš tím hrál na hovno. Samozřejmě, že bych rád popíjel piva na sluníčku, ale bohužel nemá peníze a čas.

Kai: Jo, všechny tyhle sračky znám. Ale taky si myslím, že je v Brazílii dobré punkové hnutí. A další jiná dobrá hnutí jako farmáři, kteří okupují půdu. Ale hlavně si myslím, že Brazílie je chudá země s bohatýma zmrdama stejně jako všude jinde na světě.
 
Děkuji mnohokrát za váš volný čas a podporu. Něco závěrem?

Jens: Měj se fajn, na zdraví!

Björn: Stay punk!

Kai: Zůstaň punkáčem a bojuj za to. Na zdraví a dík Kai.
02.02.09 15:00
trojka
           Novinky v distru:          

RABIES / GARAPAL - split LP
NOISE MASTER #37 zine
SYSTEMIC DAMAGE / CONCUSSA – split
MATRAK ATTAKK – What The Fuck Is Under The Spotlight? LP
SVAVELDIOXID – Första Dagen Efter Sista Bomben LP
TERLARANG – Forbidden LP
SCUMGUTS – s/t LP
FISSURE / SHACKLES – split 10"
ORBAN / CARL GUT – split EP
WARCOLLAPSE – Bound To Die EP
VA – Hladový Pes Žere Svého Pána EP
BRÜNNER TODESMARSCH – 2012-20:20 MC

**************************************
Kompletní seznam věcí v distru ZDE!
**************************************
OBRAZ - Obránci zvířat
 
PHR

PHOBIA RECORDSMAGICK DISK MUSICK (online store & record label)

VINYL DISK MUSICK (e-zine about Czech vinyl records)
TOPlist
DIY HC-PUNK MAGAZINE!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one