Punk zine..!
               Na cestách:             

MALLORCA, GR 221: 19. - 26.12. 2020

                Recenze:               

END RESULT – Hellfire EP

WARCOLLAPSE – Bound To Die EP

                Reporty:               

27 Lecie rozbratu 10 - 11. 9. 2021

     Pozvánka na koncert:     

22.01.22 – Praha (007) – HAGZISSA (DE), HEXENBRETT (DE), BAHRATAL

                  Akce:                 

                 TOP 3:               

ENDLESS SWARM / FARŠAS - split EP
SPAZZ - La Revancha MC
HORROR VACUI - Living For Nothing... MC

Alex CF (FALL OF EFRAFA, ANOPHELI, CARNIST, atd.)

Převzatý rozhovor s Alexem CF, kterého budeš jistě znát z kapel FALL OF EFRAFA, LIGHT BEARER, MORROW, ANOPHELI, CARNIST, ARCHIVIST, ELELETH a MOMENTUM, ale také je to zdatný ilustrátor, spisovatel a sochař.

Autor: Líný čuně

Začneme od úplného začátku. Jak jsi přišel ke své přezdívce Alex CF? Je to odkaz na syndrom chronické únavy (Chronic Fatigue Syndrome v aj-pozn.)?

V roce 2001 mi byla diagnostikována myalgická encefalomyelitida, kdy je jedním ze symptomů právě chronická únava. Pracoval jsem jako grafický designér, ale protože mi často bylo zle, tak jsem o místo přišel. Abych se s tou situací nějak vyrovnal, začal jsem kreslit komiks. V posteli jsem trávil až 4 dny v týdnu, kreslení mi pomáhalo, abych se cítil užitečný a zároveň ze sebe dostal různé mé démony. Komiksy byly analogiemi mého vypořádávání se s vysilující nemocí, podepisoval jsem je pseudonymem Chronic Fatigue, zkráceně CF nebo také Alex CF, což mělo odkazovat na směr, kterým se můj život tehdy nově ubíral. Období, kdy mi nebylo dobře, trvalo nakonec asi 7 let, a i když jsem na tom teď o dost lépe, stále jsou dny, kdy se následkem psychického vyčerpání znovu objevuje únava a bolest.    

Několikrát jsi řekl, že kapely nebereš až tak vážně a chápeš je spíš jako zábavu. Přesto jsi součástí hudební scény přes 15 let, v současné době působíš v několika ceněných projektech. Jak to tedy vlastně vše začalo?

Začalo to už před mnoha lety, když jsem se bavil s mým kamarádem Stevem – budoucím kytaristou Fall of Efrafa. Během mých horších období jsem jezdil s jeho kapelou na turné a u stolu s merchem prodával své komiksy. Zrovna četl Dalekou cestu za domovem a bavili jsme se o úvodních citátech v knize, až jsme došli k nápadu, že by bylo dobré mít kapelu založenou na politických alegoriích této knihy. A za pár let jsme ten nápad uskutečnili! Náhodou jsme také potkali a spřátelili se s dalšími podivnými nerdy Neilem, Georgem a Mikeym, které také bavili tyhle fantasy věci. Spojovala nás láska k hudbě a literatuře. Kapela Fall of Efrafa byla jen vedlejším produktem tohoto spojení. Myslím, že je to předpoklad každé úspěšné kapely to, že vaše úsilí je spojeno s vášní, která vede k nějakému konstruktivnímu výsledku. Moc se mi líbil ten koncept vzdání pocty milovaným věcem, o což se po Fall of Efrafa stále snažím i s mými dalšími kapelami, s menším či větším úspěchem. Nakonec tohle psaní milostných dopisů mým oblíbeným knihám ustoupilo konceptům založených na mých vlastních příbězích. Později se příběhy oddělily úplně od hudby a já sám jsem se stal autorem!

Už jsi na to částečně odpověděl, ale odkud pocházela myšlenka koncepční kapely o Adamsově Daleké cestě za domovem, kromě těch rozhovorů se Stevem? A měla Fall Of Efrafa zpočátku fungovat jen pro tato tři alba?

Mám slabost pro mytologii a fantasy, zejména pro zvířecí mytologii, pohanství / uctívání přírody. Ta viscerální, naturální magie něčeho hmotného, něčeho, co je pevně zakořeněno ve světě. Na základě toho lze vytvářet fantastické představy a nápady. Daleká cesta za domovem byl tím nejméně fantastickým námětem v porovnání s jinými knihami, přesto zde Richard Adams dokázal vykreslit pro králíky zcela věrohodnou kulturu a náboženství, stejně tak i útrapy pod vedením fašistického vůdce generála Čistce. Byla to právě směsice přírodních tradic a boje proti útlaku, který vytvořil dokonalý koncept pro crustovou skupinu! Pokud jde o ta tři alba - o tom bylo rozhodnuto v posledních dnech nahrávání našeho prvního alba Owsla. Měli jsme rozpracovanou píseň Beyond The Veil, která otvírá druhé album FoE, Elil, a chvíli zvažovali, že ji dáme také na Owsla, ale Steve, Neil a George s tím nesouhlasili. Navrhl jsem, že kdybychom udělali druhé album, mohli bychom na příběh navázat, protože však Owsla představovalo vlastně závěr (nečekali jsme, že bude víc než jedno album), museli jsme příběh vyprávět pozpátku a s finálním albem Inlé, jsme se tak vlastně dostali na začátek. Alba jsou cyklická, uzavřena pasážemi hranými na cello. Vzestup a pád civilizace, která se nikdy nepoučí z minulých chyb. Když jsme nahrávali Inle, napsal jsem nápady na čtvrté album, které se mělo jmenovat Zorn - in Lapine, což znamená destrukce - konec a znovuzrození systému. Na konci nahrávání jsme se ale rozhodli, že už toho bylo dost a jen přidali violoncello, které mělo značit završení. Když se ohlédnu zpět, tak bych si přál, abychom si dali jen pauzu, ta kapela pro mě bude vždycky znamenat směs různých emocí od smutku po radost a asi nikdy si nepřestanu říkat: „Co kdyby?“

Po zániku FoE jsi poměrně brzy začal další projekt/y. Nejdříve Light Bearer, pak  Morrow a Archivist. Morrow - housle a violoncello emo crust z Londýna. Archivist - mezinárodní skupina, sestávající z tebe a několik tvých přátel z Rakouska a Německa, s velmi melodickým post-rockovým přístupem. Můžeš obě kapely více představit?

Poté, co FoE skončili, jsem toužil vytvořit něco nového, ale co se týče zpětného pohledu, myslím, že se to úplně nepodařilo. Byl jsem velmi smutný, po ztrátě tak důležité části mého života tam bylo hodně zármutku. V následujících letech jsem se zapojil do několika kapel - Light Bearer a Momentum, a získal nové přátele na lidské i hudební rovině. Tato přátelství přežila i ty kapely, zejména to s  Gerfriedem, s nímž jsem pokračoval dál v Carnist, Archivist a Morrow. Archivist je indie / shoegaze / metalová kapela, která ukončila svou současnou podobu po pěti letech a třech albech. Vokály jsem sdílel se svou kamarádkou Annou a fungovali jsme napříč nejdříve třemi, pak dvěma zeměmi. Kapela sídlila ve Vídni, kde žili Matthias, Steff a Hannes. I přes obrovskou vzdálenost to fungovalo a my jsme spolu zažili plno skvělých chvil a odehráli spoustu koncertů. Na kytaru zde hrál Gerfried, který na ní hraje také v Morrow. S Morrow navazujeme na zvuk, který jsem miloval v časech FoE. Nicméně Dave, hlavní autor písní, přidal svůj vlastní pohled. Pak se přidali další přátele z celého světa, hlavní jádro tvoří Jose, Liam, Kelly, Gerfried, Dave a Alastair. Oba příběhy se protínají na konci příslušných trilogií a také odkazují na další hudební projekt s názvem Anopheli, na kterém jsem pracoval s Brianem a Joshem. Celkem jsme tedy zaznamenali tento epický science fiction příběh na 7 deskách, vždy v doprovodu skvělé hudby mých přátel.

Počínaje albem Owsla vychází všechna tvá alba prostřednictvím labelu Alerta Antifascista. Kdy se poprvé zkřížily vaše cesty s Timem Nehmtowem, který za tímto labelem stojí a jak začala vaše spolupráce?

Když jsme dokončili Owslu, podívali jsme se na zadní stranu našich oblíbených emocrustových desek, abychom našli a kontaktovali labely, kterým by se mohlo líbit to, co jsme dělali. Timo byl jedním z prvních, kdo odpověděl a spolu, s dalšími labely v kooperaci, desku vydal. Brzy jsme se s ním setkali a stali se z nás přátele. Kromě kapely sdílíme i jiné věci a opravdu si spolu rozumíme. Byli jsme si také velkou oporou při různých emocionálních a duševních problémech. Neskutečně podporoval vše, co dělám v kapelách i mimo ně, umožnil mi realizovat různé knižní a umělecké projekty, a investoval do nich obrovské množství peněz. Je to úžasný, starostlivý a ohleduplný muž, skvělý otec a přítel. Jsem si jistý, že ho doháním k šílenství svou neurózou, ale myslím si, že v tomto okamžiku je naše úsilí zcela reciproční, podporujeme jeden druhého. Doufám, že Alerta Antifascista přežije všechny všechny ty těžkosti, co mu osud staví do cesty. Timo podporoval DIY scénu a mnoho kapel existuje jen díky němu. Je to skvělý člověk!

Ke tvým kapelám jsem se dostal díky jejich vizuální stránce, když jsem byl před lety na nějakém crustovém koncertě, kde bylo právě distro Alerta Antifascista, kde měli nějaké vaše nahrávky.  Jsem vášnivý čtenář komiksu a miluji figurální umění, takže se nemůžu nezeptat: Kteří autoři tě jako designera a ilustrátora ovlivnili? Znáš komiks Myší Hlídka Davida Petersena?

Nejvíce mě ovlivnil Brian Froud. Vytvořil přirozenou historii planety Thra, světa, ve kterém se odehrává Temný krystal. Když mi bylo 7 let, viděl jsem jeho knihu The World Of The Dark Crystal, a usmyslel jsem si, že jednoho dne vytvořím také něco tak strhujícího. Nejsem si jistý, že jsem toho už dosáhl, ale je zábavné to zkoušet! Zaujal mě ten smysl pro detail: ta důkladnost, se kterou vytvořil ekosystémy, společnosti a kulturu věřících druhů – to bylo to, co mě přitahovalo. Ano, Myší hlídku jsem četl, je to více antropomorfní než zobrazení zvířat v mém světě, ale bez ohledu na to, je to neuvěřitelné umělecké dílo.

Vrátíme-li se trochu zpět, zmínil jsi, že jsi se sám také stal autorem. Vydal jsi dvě knihy - The Orata a Seek The Throat From Which We Sing. Můžeš o nich stručně něco říct? Jedná také se o zvířecí mytologie, myslíš si, že by se někdy mohli proměnit tato díla v další koncept k hudbě, tak jako jste to udělali s FoE a Adamsovou Dalekou cestou za domovem?

V letech poté, co skončili FoE, jsem se jednou nebo dvakrát pokusil přesvědčit své kolegy z kapely, aby projekt přehodnotili. Nicméně texty, které jsem napsal pro Zorn, se staly postupně něčím jiným, něčím komplexnějším a po dvou neúspěšných pokusech jsem si uvědomil, že možná místo toho, abych se pokusil ten projekt restartovat, bych měl ty nápady vzít a udělat něco nového. Zpočátku to bylo několik dlouhých procházek a rozhovorů se Stevem, kde jsme diskutovali o mé touze napsat svou vlastní mytologii - to vlastně začalo myšlenkou použít příběh jako základ pro nový hudební projekt. V následujících letech jsem to odsunul na vedlejší kolej a trvalo mi čtyři roky, než jsem se k tomu vrátil, rozhodl se ten nápad realizovat a napsat Seek The Throat From Which We Sing, což se ukázalo jako mnohem větší a těžší úkol, než jsem si dokázal představit! Některé z těch původních textů jsou součástí knihy, takže je v ní i kousek FoE. V psaní prózy jsem objevil stejnou vášeň jako pro psaní textů a brzy se to stalo mým hlavním zájmem – vytvořit vlastní zvířecí mytologii. Knihy jsou o živočišných kulturách; oddělených od lidského vlivu, kromě toho, co jim způsobujeme a jak žijí v našem stínu; jejich víra, magie, náboženské boje, války a proroctví. První kniha se brzy stala začátkem ságy, která bude pokračovat ve Wretched Is The Husk, a zatímco jsem tyto knihy psal, také jsem hodně nakreslil, abych pomohl postavy realizovat. Než jsem skončil, vytvořil jsem toho dost i pro doprovodnou knihu, vizuální encyklopedii. Orata - velká vázaná plně ilustrovaná bible mytologie zvířat. A ano, v budoucnu bude založen hudební projekt.

Teď úplně jiné téma: když jsem objevil tvoje muzeum, byl jsem opravdu ohromen: celoživotní dílo xenoarcheologa a kryptopřírodovědce Thomase Merrylina, jehož jsi kurátorem. Soukromá sbírka fantastických exemplářů z viktoriánském věku. Jak tento projekt začal a jaké s ním dál máš plány?

Sbírka mi připadla v roce 2006 a byla mým životním dílem po dobu 13 let. Mým cílem bylo jednoho dne otevřít stálou expozici, ale to se nepodařilo. V současné době píšu o sbírce knihu.

Tolik slov a ještě jsme se nezabývali Animal Allies. Opět projekt, ve kterém jsi zapojen, a který souvisí se zvířaty. Ty tedy opravdu nezahálíš. Můžeš o něm něco říct?

Tento projekt je zaměřený na oblečení s tématikou práv zvířat, kdy je účelem jeho prodeje podpořit různé charitativní organizace. Začal jsem s tím v roce 2013 a daroval spoustu peněz úžasným lidem, jako jsou např. The Hunt Sabs, kteří se snaží zastavit krvavé sporty, různé zvířecí útulky a další organizace. Obrovský dík patří Mikeeovi a týmu Vinosangre Screen Printing pro jejich pomoc a spolupráci!

Přejdu do více osobní sféry. Obvykle se prezentuješ jako velmi pesimistický člověk, ale tvoje slova ukazují neuvěřitelné nadšení a hnací sílu pro každý projekt, do kterého se pustíš, i v tak beznadějných časech. Jsi opravdu zapálený pro DIY přístup jak v hudbě, tak v jiných aspektech života. V jednom z tvých starších rozhovorů jsem četl, že věříš v udržitelnost a neintenzivní zemědělství jako jediný způsob, jak může lidstvo přežít samo. Máš zájem to trochu rozšířit?

Nepovažuju se za pesimistu. Mohu být misantropický a jsem introvert, ale zároveň plný naděje. Chci, aby se lidé poučili ze svých chyb, aby pokročili za naše malicherné slabiny. Chci, aby byl svět zdravější pro mou neteř a synovce. Chci, aby měli všichni šance, které jsem měl já. DIY pro mě vždy bylo něco nesmírně důležitého, mám pocit, že punk potřebuje příznivé prostředí pro spolupráci a sdílení. Myslím, že existují souvislosti mezi mými zkušenostmi jako člena kapely, kdy vidím, kolik toho lze dosáhnout, když lidé spolupracují - všechny sociální prostory, místa na koncerty, organizace, aktivisté, kteří pomáhají postavit se fašismu, nenávisti a netoleranci, kteří darovali svůj čas, peníze a úsilí pomáhat druhým, a tím jak byl DIY punk možnou inspirací pro mnoho progresivní místních skupin. A kreativita - potkal jsem tolik neuvěřitelných umělců a hudebníků, kteří mě inspirovali.

Stručný přehled současných událostí: Pandemie nás nutí, abychom od základů přehodnotili naši společnost: zdraví před produktivitou, státní hranice tak trochu ztrácí význam (pokud vůbec někdy nějaký měly)… A přesto ubíhají týdny, lidé umírají, přicházejí o práci a jsou uvězněni ve svých malých bytech. Vlády - obrovské instituce, které jsou tady, aby se staraly o své lidi a zajišťovaly je, stále nemají ponětí, co dělat. Jaký je tvůj názor na celou tuto situaci? Dle tvých sociálních sítí měl covid-19 velký dopad na tebe a tvé aktivity.

Život se změnil  všem.. Můj život to ovlivnilo podobně jako všechny samostatně výdělečně činné osoby nebo pracovníky na volné noze. Nebudu to nijak romantizovat, je to těžké, ale ne tolik jako pro ty, kteří jsou v první linii - pracovníci podpůrných profesí, nemocniční personál – to oni se každý den vystavují této nemoci. Vlády si musí uvědomit nejen důležitost zdravotnických služeb a správného přístupu k veřejnosti, ale i závažnost pandemií a jak je zhoršuje změna klimatu a naše interakce s přírodou. Bez toho aniž bychom něco zveličovali, je třeba si uvědomit, že se v tomto případě jedná o virus, nikoli bakterii. Díky intenzivnímu zemědělství vytváříme nemoci odolné vůči antibiotikům, nechápeme, že infekční choroby nad námi mohou mít výhody. Musíme najít způsob, jak fungovat se světem v symbióze, více si uvědomovat, jak ekosystémy fungují. Zapomínáme, jak důležité jsou i pro naše vlastní přežití. Pokud na to nepřijdeme, bude to jen horší. Katastrofa jménem kapitalismus, omezování se jen na nejnutnější náklady, pásová těžba a minimální péče o kohoholi, je výsledkem pravicových vlád, které se ohánějí nacionalismem a anti imigrační rétorikou, aby vyhráli volby. Tato cynická krátkozrakost se však vrátí - nemůžete profitovat, pokud vám nezbude nikdo, komu prodávat. Ale na druhou stranu jsem také viděl hodně spolupráce a lásky mezi lidmi, přáteli. Ukázalo se, jak jsou vztahy důležité. Velký dík patří těm, co podpořili v té době moji práci a také všem, co stále tvoří a podporují nezávislé autory.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Původní text: https://www.aristocraziawebzine.com/en/interviews/alex-cf-fall-of-efrafa-light-bearer-archivist-morrow-alerta-antifascista/?fbclid=IwAR0Lj4IWnUOxaRozHpm_g8K-BQ3vtbmMD1dggTchZHD58GU9I1bvTLGQLuc

 
26.01.21 21:01
trojka
           Novinky v distru:          

NOISE MASTER #37 zine
SYSTEMIC DAMAGE / CONCUSSA – split
MATRAK ATTAKK – What The Fuck Is Under The Spotlight? LP
SVAVELDIOXID – Första Dagen Efter Sista Bomben LP
TERLARANG – Forbidden LP
SCUMGUTS – s/t LP
FISSURE / SHACKLES – split 10"
ORBAN / CARL GUT – split EP
WARCOLLAPSE – Bound To Die EP
VA – Hladový Pes Žere Svého Pána EP
BRÜNNER TODESMARSCH – 2012-20:20 MC
GORC / HAEXLER – split MC

**************************************
Kompletní seznam věcí v distru ZDE!
**************************************
OBRAZ - Obránci zvířat
 
PHR

PHOBIA RECORDSMAGICK DISK MUSICK (online store & record label)

VINYL DISK MUSICK (e-zine about Czech vinyl records)
TOPlist
DIY HC-PUNK MAGAZINE!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one